Górny Śląsk - część polska
górny Śląsk to kraina położona na terenie Polski i Czech charakteryzująca się odrębną kulturą, tradycją oraz językiem. Znaleźć możemy w niej liczne atrakcje turystyczne i zabytki. Znaczącym regionem turystycznym jest bez wątpienia Beskid Śląski. Dzięki czystemu górskiemu powietrzu, dużemu nasłonecznieniu i dobrej wilgotności powietrza, jego klimat sprzyja powrotowi do zdrowia po chorobach dróg oddechowych i serca, a także łagodzi choroby nerwowe. Warto zobaczyć tam zabytkowe drewniane kościoły (Istebna, Szczyrk), chałupy z XIX wieku (Brenna, Istebna, Wisła), pałacyk Habsburgów (Wisła), czy ruiny dworu w Górkach Wielkich. Ponad to, w polskiej częsci Górnego Śląska przebiega Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to pierwsze tematyczny szlak turystyczny w Polsce i zawiera takie obiekty jak: Sztolnia Czarnego Pstrąga (Tarnowskie Góry), Tyskie Muzeum Piwowarstwa (Tychy)
, Muzeum Prasy Śląskiej (Pszczyna), Muzeum Chleba (Radzionków), Galeria Szyb Wilson (Katowice) itd. Innym szlakiem turystycznym jest Szlak architektury drewnianej. Na długości 1060 km znajdują się 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej: kaplice, kościoły, dzwonnice, karczmy, chałupy, leśniczówki, skanseny, pałacyk myśliwski, młyn wodny i spichlerze. Zwiedzając Górny Śląsk nie sposób nie odwiedzić również Pałacu w Mosznej należącego do najbardziej zabytkowych obiektów ziemi opolskiej.
Ta -powstała w połowie XVII wieku- rezydencja pruskiego rodu Tiele-Wincklerów posiada ponad dwustuhektarowy park, w którym zobaczyć można trzystuletnie okazy dębów), kaplicę, w której odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a także galerię, gdzie organizuje się wystawy dzieł sztuki. W obiekcie mieści się także Centrum Terapii Nerwic. Warta polecenia jest też wycieczka na Górę Św. Anny, będącej miejscem pielgrzymek i jednocześnie wygasłym wulkanem sprzed milionów lat. Niezapomnianych wrażeń dostarczy tu Bazylika Św. Anny, Rajski Plac, Grota Lurdzka, czy Muzeum Czynu Powstańczego. Poza tym, w polskiej części Górnego Śląska zwiedzić można Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim, Zamek w Wodzisławiu Śląskim, zamek piastowski w Gliwicach itp. Dla miłośników przyrody godny polecenia jest natomiast Zespół Parkowy w Świerklańcu, Rezerwat Segiet, czy Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.
zabytkowa dzielnica Katowic - Nikiszowiec
Tiele-Wincklerowie nie są pruskim rodem, lecz śląskim. Tiele-Wincklerowie od zawsze byli niemieckojęzycznymi Ślązakami.
OdpowiedzUsuń